JAK ZAVAŘOVAT RAJČATA?

Úvod

Zavařování je tradiční a efektivní způsob, jak si zachovat chutě a výživové hodnoty letních plodů. Rajčata jsou ideální volbou pro zavařování díky své chuti a univerzálnosti v kuchyni. Následující článek vás provede procesem zavařování rajčat krok za krokem.

Co budete potřebovat

Nejdříve se ujistěte, že máte všechny potřebné nástroje a suroviny:

  • Rajčata: Zvolte zralá, ale pevná rajčata bez shnilých nebo plesnivých míst.
  • Skleněné zavařovací sklenice: Sklenice by měly být čisté a bez prasklin. Širokou nabídku sklenic naleznete zde: https://www.irt.cz/kategorie/zavarovaci-sklenice-twist/ 
  • Zavařovací víčka, celý sortiment naleznete na našem e-shopu www.irt.cz 
  • Konzervovací nástroje: zavařovací kleště, nálevka, měřicí hrnec, vařečka, utěrka na čištění okrajů sklenic
  • Sůl, cukr, ocet (volitelně)

Příprava rajčat a sklenic

Rajčata nejprve omyjte a odstraňte stopky. Pokud preferujete rajčata bez kůže, proveďte krátce blanšírování - ponořte rajčata na pár sekund do vroucí vody a následně je zchlaďte v ledové vodě. Kůže by měla jít snadno odstranit.

Sklenice před zavařováním sterilizujte. Můžete je umýt v horké vodě a poté je ponechat v troubě nastavené na 100°C po dobu 15 minut.

Zavařování rajčat

Nakrájejte rajčata na požadovanou velikost a vložte je do sklenic. Rajčata můžete zavařovat celá, pokud jsou malá, nebo je nakrájet na poloviny nebo čtvrtiny. Přidejte do sklenice 1 čajovou lžičku soli a 1 polévkovou lžičku cukru.

Poté naplňte sklenici vodou, nebo pro větší chuť rajčatovým džusem tak, aby byla rajčata pokryta. Pokud používáte ocet, přidejte ho do sklenic (cca 1 polévkovou lžičku na 1 litrovou sklenici).

Pečlivě otřete okraje sklenic, aby na nich nebyly žádné zbytky. Uzavřete víčkem, ale ne silou, ať nestrhnete závit!

Proces zavařování

Umístěte sklenice do zavařovacího hrnce a naplňte ho vodou, tak aby byly sklenice zcela ponořené. Přiveďte vodu k varu a nechte vařit po dobu 30 - 45 minut.

Pomocí zavařovacích kleští sklenice opatrně vyjměte a nechte je vychladnout. Během chladnutí by mělo dojít k vytvoření vakua, které způsobí, že víčko bude lehce prohnuté dovnitř.

Kontrola a skladování

Po vychladnutí zkontrolujte, zda se na víčkách vytvořilo vakuum (měly by být prohnuté dovnitř). Pokud některé z nich nejsou, znamená to, že nebylo dosaženo dostatečného těsnění a sklenici byste měli spotřebovat co nejdříve, nebo proces opakovat.

Uchovávejte sklenice v chladném, tmavém místě. Správně zavařená rajčata by měla vydržet až rok.

Závěr

Zavařování rajčat je jednoduchý a efektivní způsob, jak si užít chuť čerstvých rajčat po celý rok. Je to také skvělý způsob, jak využít nadbytek rajčat ze zahrady. S touto příručkou máte vše, co potřebujete k tomu, abyste se pustili do zavařování rajčat. Hodně štěstí a dobrou chuť!

Celý sortiment naleznete na našem e-shopu www.irt.cz 

jak_zavařovat_rajčata